W kierunku produkcji zrównoważonej wołowiny
Jednym z głównych celów ludzkości jest zrównoważony rozwój, a europejski sektor wołowiny aktywnie dąży do bycia liderem pozytywnych zmian w tej kwestii. Europejski Okrągły Stół na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Wołowiny (ERBS), może być rozwiązaniem dla wielu pojawiających się wyzwań:
● środowiskowych,
● społecznych,
● gospodarczych.
ERBS został utworzony w 2018 roku, by zjednoczyć branżę w celu wywierania pozytywnego, wymiernego i wiarygodnego wpływu. Koncentruje się na zrównoważonej produkcji, zgodnie z zasadą „od pola do stołu”. Dąży do tego, by wszystkie elementy łańcucha produkcji wołowiny były przyjazne dla środowiska, odpowiedzialne społecznie i opłacalne ekonomicznie.
– Członkowie ERBS, w tym także Polska, współpracują ze sobą, by dzielić się wiedzą, tworzyć rozwiązania i promować zrównoważone systemy hodowli wołowiny, które zapewniają najlepszą jakość życia bydła. Poprawia to jakość krajobrazu rolniczego, pomaga lepiej radzić sobie z kryzysami klimatycznymi oraz wzmacnia źródła utrzymania, jednocześnie dostarczając zdrową i wartościową żywność – mówi Jerzy Wierzbicki Prezes Polskiego Związku Hodowców Bydła Mięsnego.
Jakie cele stawiają sobie hodowcy bydła mięsnego?
W obszarze ochrony środowiska celem ERBS jest uznanie pozytywnej roli produkcji wołowiny w łagodzeniu zmian klimatu, poprzez strategie redukcyjne i sekwestrację węgla oraz zmniejszenie intensywności emisji gazów cieplarnianych.
W obszarze leków dla zwierząt docelowymi rezultatami jest zmniejszenie zużycie antybiotyków poniżej 10 mg/kg i zmniejszenie o 50% stosowania antybiotyków o krytycznym znaczeniu o najwyższym priorytecie (HP-CIA).
W zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt dążymy do obniżenia docelowo wskaźnika śmiertelności poniżej 1,5%, a w przypadku systemów, w których wskaźniki śmiertelności przekraczają tę wartość docelową, należy osiągnąć redukcję o 20% rok do roku.
Do 2030 r. wszystkie zwierzęta powinny mieć dostęp do pomieszczeń wolnostojących i środków przeciwbólowych podczas wszystkich zabiegów chirurgicznych oraz kastracji, i usuwania rogów.
Z kolei w zarządzaniu gospodarstwem konieczne jest zmniejszenie liczby poważnych wypadków w gospodarstwach i zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych, przy ogólnym celu wynoszącym zero.
Dla każdego hodowcy bydła mięsnego zdrowie i dobrostan zwierząt jest podstawowym elementem ogólnego zrównoważonego rozwoju produkcji wołowiny. Zapewnienie bydłu środowiska, w którym może się rozwijać, ma pozytywny wpływ na produktywność i wydajność, co z kolei wspiera efektywność ekonomiczna, a także ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne poprzez powiązanie z reedukacją emisji gazów cieplarnianych – podkreśla Jacek Zarzecki Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
ERBS jednoczy i koordynuje programy zrównoważonego rozwoju wokół wspólnej agendy, aby zapewnić wymierny i pozytywny wpływ w ramach łańcucha wartości wołowiny, zgodnie z zasadami Globalnego Okrągłego Stołu na rzecz Zrównoważonej Wołowiny (GRSB) i innych głównych organów międzynarodowych. Wszyscy członkowie są zaangażowani i zjednoczeni we wspólnej wizji i misji, mają te same cele i wywierają pozytywny wpływ na dobrostan zwierząt, ich zdrowotność, środowisko i zarządzanie gospodarstwem.