Walka z mitami
Aktualności | 2024-09-17

Naturalna produkcja mięsa kontra laboratoryjny wytwór



Mięso hodowane w laboratorium z komórek zwierzęcych, jest często uważane za bardziej przyjazne dla środowiska niż wołowina, ponieważ wymaga mniej ziemi, wody i emituje mniej gazów cieplarnianych niż hodowla bydła. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis odkryli, że wpływ na środowisko mięsa komórkowego prawdopodobnie będzie wyższy niż tradycyjnej wołowiny, biorąc pod uwagę obecne i krótkoterminowe metody produkcji.


Produkcja mięsa na bazie komórek zwierzęcych wywołuje duże zainteresowanie opinii publicznej. Kreowana, jako przyjazny dla środowiska zamiennik tradycyjnej hodowli zwierząt ma gorących zwolenników. Jednak to wciąż produkcja na małą skalę, eksperymentalna i prowadzona przy dużych stratach ekonomicznych. Naukowcy z Wydziału Nauki o Żywności i Technologii UC Davis przeprowadzili pogłębioną analizę wpływu mięsa hodowanego w laboratorium na środowisko. Oto esencja ich badań.

Bliżej farmacji, niż żywności

Autorzy badania przeprowadzili ocenę cyklu życia potrzebnej energii i emitowanych gazów cieplarnianych na wszystkich etapach produkcji mięsa in vitro i porównali ją z cyklem produkcji wołowiny. Jednym z wyzwań związanych z mięsem hodowanym w laboratorium jest stosowanie wysoce rafinowanych lub oczyszczonych mediów wzrostowych, czyli pożywek potrzebnych do namnażania się komórek zwierzęcych. Obecnie ta metoda jest podobna do biotechnologii stosowanej do produkcji leków. Nasuwa się zatem pytanie dotyczące produkcji mięsa hodowanego w laboratorium: czy jest to produkt farmaceutyczny, czy produkt spożywczy?

Rysunek: Proces produkcji mięsa komórkowego w porównaniu z konwencjonalną produkcją mięsa (https://academic.oup.com/af/article/12/1/35/6550185)

„Jeśli firmy muszą oczyszczać składniki wzrostowe do poziomu farmaceutycznego, zużywają więcej zasobów, co zwiększa potencjał globalnego ocieplenia” — powiedział główny autor i doktorant Derrick Risner z Wydziału Nauki o Żywności i Technologii UC Davis. „Jeśli ten produkt będzie nadal wytwarzany w ten sposób, będzie to gorsze dla środowiska i droższe niż konwencjonalna produkcja wołowiny”.

Badanie wykazało, że potencjał globalnego ocieplenia mięsa laboratoryjnego przy użyciu tych oczyszczonych pożywek jest od czterech do 25 razy większy niż średnia dla wołowiny.

 „Nasze odkrycia sugerują, że mięso hodowane w laboratorium nie jest z natury lepsze dla środowiska niż konwencjonalna wołowina. To nie jest panaceum” — powiedział współautor raportu Edward Spang, adiunkt w Wydziale Nauki o Żywności i Technologii. „Możliwe, że w przyszłości uda nam się zmniejszyć jego wpływ na środowisko, ale będzie to wymagało znacznego postępu technicznego, aby jednocześnie zwiększyć wydajność i obniżyć koszt hodowli komórkowej”.

Systemy produkcji wołowiny omówione w badaniu dają lepsze wyniki niż mięso hodowane w laboratorium we wszystkich scenariuszach, co sugeruje, że inwestycje w rozwój bardziej przyjaznej dla klimatu hodowli bydła mogą przynieść większą redukcję emisji w szybszym tempie niż inwestycje w mięso hodowane w laboratorium.

We wcześniejszych badaniach J. Lynch , R. Pierrehumbert „Wpływ hodowli mięsa i bydła mięsnego na klimat”* zbadali różne charakterystyki gazów cieplarnianych: CO 2 ma żywotność w atmosferze ponad 100 lat w porównaniu do zaledwie około 12 lat dla metanu (CH 4 ). Jednak wiadomo, że CH 4 ma efekt ocieplenia 28 razy silniejszy niż CO 2. Po przeanalizowaniu kilku scenariuszy autorzy doszli do wniosku, że mięso laboratoryjne nie ma oczywistych długoterminowych korzyści pod względem wpływu na środowisko, ponieważ będzie indukować produkcję CO 2 ze względu na energię zużytą na utrzymanie inkubatorów w temperaturze fizjologicznej oraz na przygotowanie sprzętu i pożywek hodowlanych.

Hodowla komórek środowiska nie uratuje

Choć do produkcji mięsa hodowanego metodą fermentacji potrzeba mniej ziemi niż do hodowli bydła, to koszty środowiskowe związane z bardzo specyficznymi składnikami odżywczymi niezbędnymi do wytworzenia tego produktu szybko rosną. Obejmują one prowadzenie laboratoriów w celu ekstrakcji czynników wzrostu z surowicy zwierzęcej, a także uprawę roślin będących źródłem cukrów i witamin.

Potrzebna jest też energia do oczyszczenia wszystkich tych składników do wysokiego standardu, zanim będzie można je podać wzrostowi w bioreaktorach. Ten energochłonny proces jest potrzebny, aby zapobiec wprowadzeniu drobnoustrojów do kultury.

Co więcej, obliczenia badaczy uwzględniają jedynie koszty energii potrzebnej do produkcji mięsa laboratoryjnego, przy użyciu obecnie stosowanych metod, a nie uwzględniają wpływu budowy większych zakładów w celu prowadzenia produkcji na dużą skalę. Hodowle komórek zwierzęcych jest o wiele trudniejsze do przeprowadzenia niż bakterii i grzybów, ponieważ są one o wiele bardziej wrażliwe na swoje środowisko. Oznacza to, że wymagają specjalistycznych, sterylizowanych i energochłonnych bioreaktorów, które zapewnią odpowiednie warunki i ochronę tym delikatnym komórkom.

Zrównoważona produkcja wołowiny to najlepsze rozwiązanie

Dlatego naukowcy twierdzą, że bardziej sensowne byłoby inwestowanie w zwiększanie efektywności istniejących ferm hodowlanych, aby ograniczyć ich wpływ na środowisko, co mogłoby skutkować większą redukcją emisji i to szybciej, niż mogłoby to mieć miejsce w przypadku tej dopiero rozwijającej się branży mięsa hodowanego w laboratorium.

Produkcja zwierzęca jest integralną częścią globalnego systemu żywnościowego, dostarczając podstawowych białek jak mięso, mleko lub  jaja i mięso, spożywanych na całym świecie, przyczyniając się do produktywności upraw poprzez wykorzystanie obornika jako nawozu i zapewniając niezbędne odżywianie i dochód gospodarstwom domowym. Więc zamiast promować kosztowne i farmaceutyczne zamienniki, konieczne jest uświadamianie konsumentów, że hodowla zwierząt prowadzona jest w sposób zrównoważony, przy jednoczesnym poszanowaniu dobrostanu zwierząt i środowiska.

Źródła:

https://www.ucdavis.edu/food/news/lab-grown-meat-carbon-footprint-worse-beef

https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2023.04.21.537778v1.full

https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2023.04.21.537772v1

* J. Lynch , R. Pierrehumbert „Wpływ hodowli mięsa i bydła mięsnego na klimat” Granice zrównoważonych systemów żywnościowych , 3 ( 2019 ) , s. 1 – 11

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1751731124000764#b0220