Aktualności | 2024-06-12

Bogactwo składników odżywczych i wartości zdrowotnych, czyli co kryje w sobie wołowina

Co kryje wołowina?

100 gr mięsa wołowego to tylko 81 kcal, więc wbrew powszechnej opinii to nie jest tłuste mięso. W tej samej ilości mieści się również ponad 12 gr białka oraz 2,43 gr węglowodanów i 2,52 gr tłuszczów. Wołowina to także idealne źródło żelaza, potasu, fosforu, wapnia, magnezu i cynku. Za ten koktajl składników odżywczych podziękuje nam nasz organizm. Jeszcze ważniejsza jest ilość witamin, których dostarcza nam każda 100 gramowa porcja. To przede wszystkim bardzo potrzebne witaminy z grupy B (B2, B3, B5, B6, B12). Właśnie wołowina cechuje się najwyższą zawartością witaminy B12, której znaczenie dla ludzkiego organizmu jest szczególne, ponieważ bierze udział w przemianach tłuszczowych, białkowych i węglowodanowych. Wpływa również na funkcjonowanie układu nerwowego, bierze udział w produkcji krwi oraz zmniejsza poziom lipidów. Witaminę B12 znajdziemy tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Wołowina bogata jest również w witaminy A, C i D.

Dla kogo wołowina?

Wołowinę poleca się osobom w każdym wieku. Szczególnie istotna jest w diecie sportowców, kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci w okresie wzrostu oraz seniorów. Wołowinę należy uwzględnić w diecie osób narażonych na niedokrwistość z powodu niewystarczającej podaży żelaza (anemia) oraz wszelkiego rodzaju niedobory żywieniowe (np. zaburzenia odżywiania).

Dlaczego dla sportowców i osób aktywnych fizycznie?

Ponieważ zapotrzebowanie na dobrze przyswajalne białko w organizmie wzrasta wraz ze wzrostem aktywności ruchowej. W trakcie treningu rozpoczyna się proces budowy masy mięśniowej, a do tego potrzeba odpowiednich składników. Mięśnie zbudowane są z długich, kurczliwych włókien, których praca wykorzystuje duże pokłady zmagazynowanego glikogenu oraz glukozy. Dlatego, by usprawnić wzrost mięśni należy dostarczyć im dobrej jakości materiału budulcowego, czyli białek, pamiętając również o odpowiedniej podaży węglowodanów. Dieta sportowców bywa monotonna, dlatego idealnym jej urozmaiceniem będzie porcja mięsa wołowego, np. stek.

Dlaczego dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią?

Istotna jest rola wszystkich składników diety kobiety w ciąży, jednakże najważniejsza jest podaż witamin, a 100 gr mięso wołowego ma ich dużą zawartość. Warto więc włączyć je do diety, pamiętając o nie spożywaniu jej na surowo (tatar). Dla matek karmiących piersią wołowina jest również cennym źródłem energii i zdrowia. Właśnie w tym okresie wzrasta zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze oraz kaloryczność posiłków, ponieważ sama produkcja mleka jest zadaniem wymagającym dla organizmu kobiety. Zbilansowana dieta rzutuje na wartość odżywczą mleka matki.

Dlaczego dla osób młodszych i starszych?

Zarówno w bardzo młodym, jak i podeszłym wieku istnieje duże ryzyko niedoborów żywieniowych. Wiążą się one ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki budulcowe u rosnących dzieci, a u osób starszych powiązane są z przeróżnymi jednostkami chorobowymi. Proponowanie dania z mięsa wołowego może pomóc w dostarczeniu niezbędnych składników odżywczych i żywieniowo wspierać organizm podczas wzrostu lub w czasie rekonwalescencji.

Dla cukrzyków?

Oczywiście! Mięso wołowe cechuje niski, niemalże zerowy indeks glikemiczny. Przy 5% zawartości tłuszczu, jak również 1% udziale węglowodanów w mięsie, to dobry produkt dla diabetyków.

Rekomendacje dietetyków

Z dietetycznego punktu widzenia spożywanie wołowiny jest korzystne dla zdrowia. Zgodnie z rekomendacjami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, zalecane spożycie mięsa czerwonego to 500 gr tygodniowo. Za mięsem wołowym przemawia jeszcze jeden argument- jest wyjątkowo smaczne i wszechstronne kulinarnie. Spożywaj więc na zdrowie!

Artykuł powstał na podstawie ekspertyzy mgr Ewy Gołębiewskiej „Zdrowo i sprawiedliwie o wołowinie”, Katowice 2023 r.